Medal ma zawsze dwie strony. I brzeg. Całościowe spojrzenie na kondycję zarządzania w NGO będzie możliwe, kiedy uwzględnimy zarządzanych, zarządzających i prawo, na mocy którego funkcjonuje polski trzeci sektor. Dziś jednak dwa słowa o tych, którzy zarządzają. Jakie stoi przed nimi zadanie? Czy zarządzanie w NGO jest w ogóle możliwe?
Co to jest władza?
Mamy tak wielu doskonałych i inspirujących liderów, mając jednocześnie tak mało prężnych i wielkich organizacji. Dlaczego? Prezes, lider, dyrektor, koordynator, szef – chociaż każdy z nich jest przywódcą na swój sposób, to nie każdy musi a priori posiadać kompetencje zarządcze. Utożsamiamy władzę ze stanowiskiem. Mieszamy decyzyjność z zarządzaniem. Skoro charyzmatyczny lider zostaje dyrektorem, to na jego barki spada cała sfera prowadzenia organizacji. Od motywowania ludzi i tworzenia strategii, przez decydowanie o finansach, administracji aż po rozdzielanie zadań gospodarczych i technicznych.
Tymczasem, dobre przywództwo to jedno, a dobre zarządzanie drugie – to nie są tożsame pojęcia.
Kto zostanie szefem?
Ścieżka kariery w NGO jest mglista jak listopadowe poranki na cmentarzu – niby wiesz, że nic ci nie grozi, a jednak coś powstrzymuje cię przed pójściem w głąb. Nierzadkie są sytuacje, kiedy to na czele organizacji stoi ktoś, kogo powołanona to miejsce wyłącznie z uwagi na najdłuższy czas pracy. Bywa, że stanowiska decyzyjne i kierownicze (!) przypadają w udziale osobom, których działania X w określonym czasie przeszłym Y, spowodowały efekt Z, którego bezpośrednie znaczenie w obecnej rzeczywistości jest znikome. Ciągle do rzadkości należą sytuacje, w których szefami zostają wykształceni oraz doświadczeni w tym obszarze ludzie.
Nie na wszystko mamy wpływ. Specjaliści z zakresu zarządzania do najtańszych pracowników nie należą. Prawdą jest również to, że do zarządzania w organizacji pozarządowej nie wystarczy wiedza i nawet najbardziej rozległe doświadczenie. Tu, jak mało gdzie, potrzebne są zrozumienie misji i identyfikacja z nią. Może więc najbardziej właściwe nie jest rozważanie “kto nami nie powinien zarządzać”, a skupienie się wokół odpowiedzi na pytanie “Co możemy zrobić, by wesprzeć zarządzających w NGO najmocniej, jak to możliwe?”
Zarządzanie, czyli co?
Zarządzanie to obszerne zagadnienie. W jego obrębie mieści się zarządzanie czasem – osobiste i zespołowe, zarządzanie projektem, budżetem, zasobami ludzkimi oraz najmniej eksplorowane w kontekście NGO zarządzanie zmianą.
Skoro powiedziane już zostało, że zarządzanie nie oznacza tylko decyzyjności, to co więc należy pod nim rozumieć? Właściwe zarządzanie to takie sterowanie różnymi obszarami, by w określonym czasie przy określonych zasobach i w ramach określonego budżetu doprowadzić do osiągnięcia pewnego, umówionego efektu. Dobre i sprawne zarządzanie w NGO opiera się na wyraźnym łączeniu w sobie wielu kompetencji, np. zarządzający w organizacji musi wykazać się sprawnością związaną z komunikacją, dobrze i zwinnie planować, znać prawo, w ramach którego funkcjonuje, umiejętnie wykorzystywać techniki i narzędzia oraz być odpornym na stres i zmiany.
W wielu sytuacjach zarządzanie uzależnione będzie od decyzji. Ale w większości przypadków strategiczne decyzje i ich znajomość są w pełni wystarczające do tego, by sprawnie osiągać wskazane rezultaty.
Pytanie, jakie się tu nasuwa brzmi: czego najbardziej potrzebują zarządzający w NGO?
Z pewnością wiedzy. Pozwoli im zrozumieć zjawiska w ich zespołach oraz tej, która usprawni wypełnianie formalnych obowiązków wynikających z obszaru zatrudniania. Niewątpliwie w zarządzaniu zespołem przydają się narzędzia, jak te, które usprawniają komunikację czy koordynację zadań. Doświadczenie i wsparcie innych, wymiana opinnii oraz sprawdzonych praktyk – to bezcenne pomoce, których poszukuje każdy manager.
Temat zarządzania na Platformie NGOflix
Zagadnienie zarządzania jest tak ważne i istotne, że kiedy tylko pojawiły się pierwsze pomysły zawartości NGOflix i tego, co mogłoby się w niej znaleźć, od razu zwróciliśmy uwagę na potrzebę edukacji właśnie w tym temacie. W Platformie NGOflix znajduje się osobna kategoria dedykowana materiałom z zakresu managementu. Także niejednokrotnie wątki te przewijają się w odcinkach tajnego podcastu – NGOflix Podcastu, który dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów Platformy.
Każda organizacja potrzebuje dobrego lidera oraz dobrego zarządzania. Jeśli te dwie sfery łączą się w jednym człowieku, to sytuacja jest o wiele prostsza, niż gdy mamy do czynienia z dwoma antagonistycznymi osobistościami. Natomiast, jeśli dwie osoby posiadające te dwie kompetencje chcą i potrafią połączyć siły, to w organizacji i za jej przyczyną dzieją się prawdziwe cuda. Niedostępne dla tych, którzy wybierają – albo przywództwo, albo zarządzanie.
Co jeszcze w NGOflix?
NGOflix dostosowany do kalendarza fundraisera
Platforma NGOflix zawiera wiedzę podzieloną na kategorie, aby łatwiej było Ci znaleźć to, czego potrzebujesz w danym momencie swojej pracy. Oprócz zarządzania, znajdują się w niej takie kategorie:
- zarządzanie zespołem,
- fundraising,
- komunikacja,
- planowanie,
- organizacja eventów,
- rozwój osobisty,
- narzędzia
- oraz tajny Podcast NGOflix.
Wiedza przygotowana jest w formie wideo, audio, checklist, e-booków, poradników oraz kart pracy.
Co trzy miesiące pojawi się pakiet nowych treści, które będą rozbudowywać zawartość Platformy NGOflix. Już teraz, w paczce przedpremierowej, dostępna jest m.in. chcecklista współpracy z wolontariuszem. Ułatwi ona panowanie nad połączeniem sfery formalnej i relacyjnej we współpracy z każdym ochotnikiem. W NGOflix znajdziesz całe pakiety materiałów potrzebnych do lepszego zarządzania organizacją. Specjalnie dla subskrybentów prowadzone będą również zamknięte webinaria – także z zakresu zarządzania w NGO.
Do Platformy NGOflix można dołączyć do 11 października 2022. Aktualnie w sprzedaży są warianty: dostęp do subskrypcji na 3 miesiące oraz dostęp do subskrypcji na 6 miesięcy. Śledź nas na Facebooku oraz na Instagramie, by nie przegapić informacji o jej uruchomieniu.